BRÁNILI INÝCH, DOSTALI ICH VLASTNÍ

Spomienka na môjho syna Ľudovíta Orlického a na všetky obete havárie lietadla AN-24, ktoré havarovalo v obci Hejce počas návratu z Kosova 19.1.2006

Médiá

Médiá a havária

Po havárii všetky rádiá a televízie nepretržite informovali o nešťastí. Niektorí pozostalí sa rozbehli do Maďarska, do obce Hejce, aby na vlastné oči videli, čo sa tam deje. Iní sedeli s nádejou pred obrazovkami TV. Zverejňovali sa len zisťované počty obetí, ktoré postupne narastali. Informovali tiež, že jedného z pasažierov našli živého. Všetci sme v kútiku duše verili, že to bude ten náš.

Prvotné živé vstupy, kde obyvatelia obce Hejce a okolitých obcí informovali, čo videli, už dnes nie je možné nájsť v archívoch televízií, ani na internete. A to predovšetkým tie, kde ľudia hovorili o tom, že videli horiace lietadlo, alebo že lietadlo letelo príliš nízko s nezvyčajným hlukom, či o tom, že lietadlo zakrúžilo nad obcou.

K havárii sa v médiách vyjadrovala vláda ale aj rôzni odborníci. Už v prvých dňoch po havárii uvádzali minister obrany, náčelník generálneho štábu a leteckí odborníci, že pravdepodobnou príčinou havárie bola chyba pilota. Potom už bolo potrebné len napísať vyšetrovaciu správu tak, aby túto skutočnosť potvrdila. Ale o tom viac v časti Vyšetrovanie a Nové poznatky.

Médiá a pietne spomienky

Až do roku 2022 sa konali, vždy na výročie havárie 19. januára, pietne spomienky na mieste havárie na vrchu Borsó a v obci Hejce, s príhovormi, kladením vencov a svätou omšou. Od doby, kedy vzniklo občianske združenie (2018), bol na žiadosť o.z. zaraďovaný do programu aj príhovor člena o.z. Vzhľadom na to, že občianske združenie vo svojich príhovoroch spochybňovalo závery vyšetrovania, médiá o nich mlčali. Zato veľký mediálny priestor dostával minister obrany.

Pietne spomienky boli predovšetkým mediálnou prezentáciou ministra obrany, náčelníka generálneho štábu a ďalších funkcionárov. To dokazuje aj nasledujúca skutočnosť:

19. mája 2007 bol, za účasti ministra obrany, v obci Hejce, odhalený pamätník obetiam havárie. Predtým však vojaci zabezpečili pozostalým odvoz na vrch Borsó, na miesto havárie. Po zapálení sviečok a položení kvetov boli pozostalí postupne zvážaní späť do obce Hejce. Vzhľadom na ťažký terén a poruchu vozidla prebiehal zvoz postupne a pomaly. To však nebránilo ministrovi obrany Františkovi Kašickému prísť do obce, odhaliť pamätník a znova odcestovať, hoci ešte polovina pozostalých bola na ceste z vrchu Borsó do obce Hejce. Dôležité predsa bolo predovšetkým to, že tam boli médiá a on sa mohol vo večerných správach pochváliť.

Alternatívne médiá

Vzhľadom na to, že médiá tzv. hlavného prúdu neboli ochotné zverejňovať spochybňujúce poznatky pozostalých a občianskeho združenia, dali občianskemu združeniu a jeho spolupracovníkom svoj priestor na prezentáciu poznatkov alternatívne médiá, ako napr. Slobodný vysielač a Infovojna. Pre členov občianskeho združenia bola založená súkromná facebooková skupina AN-24 (5605) – HEJCE a na informovanie verejnosti slúži facebooková stránka AN-24-Hejce. Neskôr bol vytvorený informačný kanál aj na platforme Telegram.